Fundamentum
Az emberi jogok folyóirata.
Menüpontok

2002/1 – Melegjogok

Tanulmány

Bretter Zoltán: A Devlin-Hart-vita: társadalomfilozófiai megközelítés

"Azt sem veszi észre, hogy Devlin nem az egyén közvetlen egyéni erkölcsi véleményének társadalmiasodásáról beszél."

"Hart éles Devlin-kritikája részint elutasítja a társadalomnak (az államnak) azt az igényét, hogy a jogot közvetlenül erkölcsvédelemre használja, ugyanakkor elfogadja, hogy a jognak van valamilyen erkölcsi szerepe."

Sunstein, Cass R.: Homoszexualitás és alkotmány

Karnis Andrea fordította.

Carey, Nelius: A közmegvetéstől az egyenlőségig: az "abnormális" helyzetek árnyékában

"A válasz talán a főügyész azon kijelentésében keresendő, miszerint a transzszexuálisok „egy meglehetősen jól definiálható és beazonosítható csoportot” alkotnak, míg az Európai Közösség tizenkét tagállamában a homoszexuálisok száma akár 35 millió is lehet. Habár elvben a puszta statisztikának nem szabad hatással lennie a jog alapjaira, az kétségkívül igaz, hogy a számadatok jelentősen befolyásolják a bíróság ítélkezését."

"A tagállamok még mindig fenntartják a jogot, hogy definiálhassák a polgári státust saját állampolgáraik számára – például a „hagyományos” házasság és válás feltételei államról államra változnak."

(Karnis Andrea fordította.)

Sajó András: Önvédő jogállam

"A jogállam alkotmányos, szabadságelvű rendjének védelmére léteznek technikai eszközök, amelyek nem számolják fel a védendô értékeket. Ezeknek az eszközöknek az alkalmazhatósága részben a történelmi körülményektől függ. A konkrét politikai magatartásformák ugyanis tanultak, és összefüggenek a történelmileg már kipróbált formákkal. A demokratikus politikai rendszer működésének jogi határait úgy kell kijelölni, hogy a szabályozás előfeltevései között szerepel a jogokkal való visszaélés. Amennyiben a visszaélés – a történelmi tapasztalatok és az állam és a társadalom adott állapota mellett – olyan folyamatot indíthat meg, amelyben az alkotmányos demokrácia visszafordíthatatlan módon károsodik, úgy a korlátozásnak helye van. A korlátozó eszközök akkor elfogadhatók, ha a jogszer? alapjog-gyakorlást nem lehetetlenítik el s ha a választott eszköz a jog lehető legkisebb korlátozásával jár."

Interjú

"Hogyan lehet természet elleninek mondani azt, amit a természet hoz létre?": Láner Lászlóval, a Mások szerkesztőjével Rádai Eszter beszélget

Fórum

Meleg-jogok

Birtalan Balázs: "Ezek az arcátlan homokosok alattomban be akarnak furakodni egy katolikus(!) egyházi(!) konferenciára, amely a családról(!) szól, és
nem átallják úgy feltüntetni alantas, bomlasztó szándékukat, mintha mindez meghívásra történne."

Romsauer Lajos: "Nem jogszabály, csak jogszokás, illetve belső intézkedés, hogy bizonyos foglalkozásoknál kizáró érvény? a homoszexualitás. Például a katolikus egyház nem szenteli pappá a teológus hallgatót, ha szentelés előtt derül ki mássága."

Radics Péter: Először is tegyük meg mi a magunkét. Éljünk intelligens, őszinte, integráns, érző, felelős emberekként. Józansággal, bátorsággal, morális és gondolati erővel artikuláljuk a véleményünket, mutassuk be sajátos helyzetünket a többség tagjainak."

Dokumentum és kommentár

Takács Judit: Az intézményesített diszkrimináció vége?

Ítélet a Tarlós-ügyben

Kárpáti József: A szivárvány-teszt próbája

A Budapesti II. es III. Kerületi Bíróság idén március 11-énn hozott jogerős Ítéletet az úgynevezett Tarlós-ügyben. Ezen elemzés igyekszik bemutatni -- a felperes szempontjából -- a döntés hiányosságait és erényeit, esetleg vitaindítóként is szolgálhat számos olyan kérdésben, amely túlmutat az alapvető emberi jogaikért küzdő melegszervezetek problémáin is.

Döntés után

Jeney Petra: Az összehasonlítás nehézségei: az Európai Bíróság szexuális kisebbségeket érintő joggyakorlata

"Az egyenlő bánásmód kérdésének szempontjából a helyzetek összehasonlíthatósága a legalapvetőbb, ezzel szemben nyilvánvaló, hogy a bejegyzett párkapcsolat és a házasság egyáltalán nem összehasonlítható, a keresetet így elutasította."

Sándor Bea: Diszkrimináció a munkahelyen: az Európai Unió, az Alapvető Emberi Jogok, a 2000/78/EK Munkaügyi irányelv és a magyarországi jogi szabályozás

"Csak a diszkrimináció minden fajtáját egységesen lefedő törvény lehet hatékony az alapvető szabadságjogok védelmében, csak egy ilyen törvény küszöbölheti ki egyes csoportok többszörös diszkriminációját."

Bán Tamás: Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéleteiből

A német Alkotmánybíróság döntése az azonos nemű párok életközösségéről és a házasság védelméről

Peres Anna fordította.

Az osztrák Alkotmánybíróság végzése a beleegyezési korhatárról

Peres Anna fordította.

Az Alkotmánybíróság legutóbbi döntéseiből

Ítélet a patvarci vendéglős ügyében

Jogvédők

Solymár Ildikó: Forradalmi lépések: a melegség és megismerés című programról

Juhász Géza, A. Tímár Eszter: Homofóbia és kisebbségi státusz

Mocsonaki László: Társadalmi megítélés és diszkrimináció

"Szükség van egy olyan anti-diszkriminációs törvényre, amely magában foglalja – az amszterdami szerződés 13. cikkelyével összhangban – a szexuális orientációt is, valamint egy olyan független testületre, amely segíti a diszkrimináltakat."

Kőszeg Ferenc: Európa kapuja: Debrecen, Sámsoni út 149.: észrevételek a 2002. január 1-jén hatályba lépett új idegenrendészeti és menedékjogi jogszabályok gyakorlati alkalmazásáról

Ajánló

Fenyvesi Csaba A védőügyvéd című könyve, valamint az Egyéni jogok és a közjó című kötet ismertetése